OVERWEGING FEEST VAN DE H. DRIE-EENHEID
Als we het mysterie van de Drievuldigheid overdenken, dan worden ons twee dingen heel duidelijk. Op de eerste plaats dat God de totaal andere is, een mysterievolle werkelijkheid, die ons menselijk begrip te boven gaat. Maar tegelijk, op de tweede plaats, dat dat Goddelijk mysterie ons ontzagwekkend nabij is.
God openbaart zich in het oude testament maar met name ook in Jezus als een mysterie dat wij niet kunnen vatten. Wij horen spreken over één God in drie Personen. Over de Vader, die van eeuwigheid de Zoon voortbrengt. De Zoon is in alles aan de Vader gelijk: al wat de Vader heeft, is het mijne. En de Zoon is met de Vader in liefde en eenheid verbonden door de heilige Geest, die als goddelijke Persoon met de Vader en de Zoon tezamen wordt aanbeden en verheerlijkt. God is Vader, Zoon en Geest en toch één God.
Een mysterie waarin wij God leren kennen zoals Hij is, maar dat tegelijk ons menselijk verstand te boven gaat. Geconfronteerd met dat mysterie ervaren we dat God de totaal andere is, de verhevene, die we met geen enkele menselijke maat kunnen meten.
Kunnen we er dan niet beter over zwijgen, als we het toch niet begrijpen? Als de Drie-eenheid alleen voer voor theologen is, die er geleerde en, voor gewone mensen, onbegrijpelijke boeken over schrijven? Nee, medechristenen, God heeft zich niet alleen voor de theologen als de Drie-ene geopenbaard, maar voor ons allemaal, opdat wij Hem zouden kennen en daarom Hem meer zouden liefhebben. Immers: wat is het belangrijkste voor ons in de openbaring van Vader, Zoon en Geest? Dat God liefde is in zichzelf en wel volmaakte liefde.
Liefde veronderstelt meer dan één. Zo is God Vader en Zoon. En liefde streeft naar eenheid. Die eenheid is in God volmaakt gerealiseerd door de persoonlijke liefde van de heilige Geest, die Vader en Zoon verbindt. Het mysterie van de Drie-eenheid maakt ons dus duidelijk dat God volmaakte liefde is in zichzelf op een voor ons onvoorstelbare en verheven manier.
Maar tegelijk wendt dit mysterie zich tot ons, mensen, en wil ons laten delen in die liefde. In die zin is de Drie-ene God ons ontzaglijk nabij. Immers: Gods Zoon wordt mens om ons tot zijn broeders en zusters te maken en zo tot aangenomen kinderen van God. Hij is gekomen om ons op te nemen in de liefde van de Drie-ene God, waarin we onze levensvervulling, onze eeuwige bestemming kunnen vinden. En dat gebeurt hier en nu.
Door het doopsel zijn wij ingelijfd bij Christus, de Zoon van God, deel van zijn Lichaam. Als lidmaat van Christus’ bruid, de Kerk, zijn wij als kinderen van God aangenomen. En dat wordt bevestigd en verwerkelijkt door de heilige Geest: de liefde van de Vader en de Zoon, die ons reeds geschonken is. Dat is de grote realiteit waarin wij als christenen mogen leven, nu al, en waarvan we weten dat hij toegroeit naar de voltooiing. Wij zijn broeders en zusters van Gods Zoon, kinderen van God, begiftigd met de Geest. Wij zijn in God dankzij de Zoon die ons verlost en door wie wij de heilige Geest, de liefde van God zelf, ontvangen.
In die werkelijkheid mogen we leven. Die liefde van God die is in Christus Jezus moet door ons naar de wereld stromen. Die liefde van de heilige Geest moet ons doen en laten bewegen. Op die wijze zijn wij in God. Nog niet volkomen, maar wel heel werkelijk.
Zo mogen wij in ons leven als gedoopten door Christus in de heilige Geest verbonden zijn met de hemelse Vader. Zo nabij is ons de ontzagwekkende, mysterievolle Drie-ene God.
https://mennenpr.nl/drie-eenhe... bewerkt TS
FEEST VAN DE H. DRIE-EENHEID
EERSTE LEZING Spr., 8, 22-31
Uit het boek der Spreuken
Zo spreekt de Wijsheid van God: De Heer schiep mij voor al het bestaande, voor al wat Hij vanouds gemaakt heeft. Van eeuwigheid ben ik gevormd, lang voor het begin der aarde. Toen er nog geen oceanen waren, was ik reeds geboren, voor er bronnen waren, overstromend van water. Voordat de bergen geplaatst werden, en voor de heuvels, werd ik geboren. De aarde had Hij nog niet geschapen met haar vlakten, noch ook de kostbare grondstoffen in haar schoot. Toen Hij de hemel grondvestte was ik erbij, en toen Hij een kring trok rond de wereldzee. Toen Hij de wolken boven bevestigde, en de bronnen aanbracht in de diepte, toen Hij de zee haar grenzen wees, opdat het water zijn oevers niet te buiten zou gaan, toen Hij de fundamenten legde voor de aarde, was ik aan de zijde van de Kunstenaar, en was ik zijn troetelkind, dag voor dag, en speelde ik aldoor voor zijn aangezicht. Ik speelde over het oppervlak van zijn aarde, en het was me een genot bij de mensen te zijn.
TUSSENZANG Ps., 8, 4-5, 6-7, 8- 9
Refr: Heer, onze Heer, hoe ontzagwekkend is uw Naam op aarde!
Als ik naar de hemel kijk, het kunstwerk van uw vingers, als ik maan en sterren zie, die Gij daar hebt gezet. Ach, wat is de mens dan, dat Gij naar hem omziet, 't mensenkind, dat Gij zo voor hem zorgt?
Niet veel minder dan een engel hebt Gij hem geschapen, hem omkleed met schoonheid en met pracht. Heel uw schepping aan hem onderworpen, alles aan zijn voeten neergelegd.
Runderen en schapen overal, ook de wilde dieren op de velden. Vogels in de lucht en vissen in de zee, al wat wemelt in de oceanen.
TWEEDE LEZING Rom., 5, 1-5
Uit de brief van de heilige apostel Paulus aan de christenen van Rome
Broeders en zusters, Gerechtvaardigd door het geloof leven wij in vrede met God door Jezus Christus onze Heer. Hij is het die ons door het geloof de toegang heeft ontsloten tot die genade waarin wij staan; door Hem ook mogen wij ons beroemen op onze hoop op de heerlijkheid Gods. Meer nog, wij zijn zelfs trots op onze beproevingen, in het besef dat verdrukking leidt tot volharding, volharding tot beproefde deugd en deze weer tot hoop. En de hoop wordt niet teleurgesteld, want Gods liefde is in ons hart uitgestort door de heilige Geest die ons werd geschonken.
ALLELUIA cf. Apok., 1,8
Alleluia. Eer aan de Vader, de Zoon en de heilige Geest, God die is, die was en die komt. Alleluia.
EVANGELIE Joh., 16, 12-15
Uit het heilig evangelie van onze Heer Jezus Christus volgens Johannes
In zijn afscheidsrede zei Jezus tot zijn leerlingen: “Nog veel heb Ik u te zeggen, maar gij kunt het nu nog niet dragen. Wanneer Hij echter komt, de Geest der waarheid, zal Hij u tot de volle waarheid brengen. Hij zal niet uit zichzelf spreken maar spreken al wat Hij hoort en u de komende dingen aankondigen. Hij zal Mij verheerlijken omdat Hij aan u zal verkondigen wat Hij van Mij ontvangen heeft. Daarom zei Ik dat Hij aan u zal verkondigen wat Hij van Mij ontvangen heeft. AI wat de Vader heeft is het Mijne."
PASTORAAL WOORD: EEN BIJZONDER WEEKEND 14-15 JUNI
Bedevaart naar Kevelaer (Duitsland) - donderdag 21 augustus 2025
De Digidulfke uitgave juni 2025 is uit
Bruidjes gezocht voor de Odulphusprocessie 2025
H. Mis op woensdagavond bij Sint-Annakapel Aarle en Mariakapel De Vleut van mei tot en met augustus