ZESDE ZONDAG VAN PASEN
Jezus zegt in de evangelielezing: ‘Als gij Mij liefhebt, zult u mijn geboden onderhouden.’ Jezus liefhebben vraagt dus iets van ons: ‘zijn geboden onderhouden.’ Nu hebben geboden in onze tijd geen goede naam. Veel mensen beginnen te protesteren als ze iets wordt opgelegd. We maken het liever zelf uit. Ook sommige politici doen daaraan mee. Als een besluit dat op democratische wijze tot stand is gekomen, hen niet zint roepen ze mensen op om te protesteren. En die protesten kunnen behoorlijk uit de hand lopen.
Zijn de geboden van Jezus dan anders? Eerder in het evangelie van Johannes geeft Jezus een nieuw gebod: ‘Heb elkaar lief. Zoals Ik jullie heb liefgehad, zo moeten jullie ook elkaar liefhebben. Aan jullie liefde voor elkaar zal iedereen zien dat jullie mijn leerlingen zijn.’ Jezus zegt dit nadat Hij de voeten van zijn leerlingen heeft gewassen. De voetwassing is het teken van zijn dienstbaarheid. Hij liet op die manier zien dat wij dienstbaar moeten zijn aan elkaar.
Het Griekse woord voor ‘liefde’, zoals dat in het evangelie gebruikt wordt, laat dat ook zien. Het is agape en dat betekent een liefde die gericht is op de ander. Een liefde die zoekt wat het beste is voor de ander. Het gebod van Jezus houdt dus in dat we ons niet richten op onszelf, maar juist op de ander. En gaat dat altijd vanzelf? Nee, dat kunnen we overal zien. Je moet voor jezelf opkomen is iets wat we vaak horen. En daar is op zich niets mis mee. We hoeven niet als makke schapen van alles te ondergaan. Je bewust zijn van je eigen rol en je eigen plaats in de wereld is belangrijk. Als je niet voor jezelf zorgt, dan kun je ook niet voor anderen zorgen. Zorgen voor een ander is niet alleen geven. Het is ook ontvangen. We kunnen door te zorgen voor anderen zelf een beter mens worden. Dat geldt voor de zorg voor mensen vlak om ons heen: onze kinderen, onze ouders en allen met wie we nauw verbonden zijn. Maar de liefde en zorg voor elkaar, zoals Jezus bedoelt, beperkt zich niet tot onze directe omgeving. Het verrijkt ons ook als we verbonden zijn met mensen die verder van ons afstaan.
We zien dat ook in de eerste lezing: de diaken Filippus wordt erop uitgestuurd om Jezus als de Messias, de Christus te verkondigen en hij kan rekenen op grote belangstelling. De mensen zijn geraakt door zijn woorden. Filippus doet dat in Samaria en dat is niet zomaar. Samaritanen en Joden hadden een moeizame verhouding. Zo hoorden we in het evangelie van Lucas dat Samaritanen weigeren om Jezus en zijn leerlingen door hun land te laten trekken. En in de parabel van de barmhartige Samaritaan wordt verteld dat het juist een Samaritaan is die echt helpt. Filippus gaat dus op weg naar de ander. Een groep die anders is dan de groep waar hij uit voorkomt.
Wij kunnen ook op weg gaan naar de ander. In meerdere plaatsen zijn er initiatieven om mensen met elkaar in contact te brengen. Een gezamenlijke maaltijd, een spelletjesmiddag of -avond samen met mensen uit andere landen en andere culturen of geloven. Een manier om niet als vreemden naast elkaar te leven in stad of dorp, maar om elkaar te leren kennen en van elkaar te leren. In plaats van de ander op afstand te houden kunnen we ook proberen elkaar te ontmoeten. Het klinkt simpel, maar is het ook zo eenvoudig? Tegenstellingen worden vaak opgeklopt. Er is veel onrust in ons land, in de wereld en soms ook in ons eigen hart. We voelen ons niet altijd zeker en veilig genoeg om echt naar andere mensen toe te gaan. Jezus weet dat, daarom belooft Hij een helper, de geest van de waarheid. De geest die ons helpt om te kiezen voor wat echt belangrijk is. Nu is die geest geen geheimzinnige kracht die ons influistert wat we wel of niet zouden moeten doen. Het is niet iets buitenaards. We zeggen weleens dat we handelen in de geest van bijvoorbeeld vader of moeder als die er niet meer is. We denken ons dan in: wat zouden zij doen als ze in dezelfde omstandigheden waren. Ik denk dat we op dezelfde manier kunnen praten over de geest van waarheid, die God ons via Jezus geeft. Wat zou Jezus zeggen of doen als Hij in deze omstandigheden was.
En wat Hij doet, leren we uit dat nieuwe gebod: ‘Heb elkaar lief. Zoals Ik jullie heb liefgehad. Aan jullie liefde voor elkaar zal iedereen zien dat jullie mijn leerlingen zijn.’ Dat is de geest van waarheid die God ons geeft. Hoe kunnen we elkaar tot steun zijn. En dat geldt natuurlijk voor onze directe omgeving, onze familie, onze buren. Maar Jezus trok zich niet alleen het lot aan van zijn directe naasten. Zijn aandacht ging uit naar mensen die verder van Hem afstonden. Hij ging op zoek naar mensen buiten zijn eigen kring. Net als Filippus deed in de eerste lezing. Wij zien Jezus niet meer in levende lijve. Niet als mens die tussen ons in loopt, maar zijn geest kan in ons tot leven komen. De geest die ons leert om op zoek te gaan naar elkaar.
Als we het gebod van Jezus om elkaar lief te hebben volgen, dan groeien we in menszijn. We groeien in menselijkheid, we worden er betere mensen van.
https://www.tijdschriftvoorver...
Het Paasmysterie van onze Heer is eigenlijk één groot, ondeelbaar gebeuren. Maar omdat wij de verschillende facetten als het ware niet ineens kunnen vatten, vieren we die verschillende aspecten op afzonderlijke dagen. Zo vieren we vandaag, dat de verrezen Heer ten hemel is opgestegen en zetelt aan de rechterhand van de Vader. Hij heeft niet alleen de dood overwonnen maar Hij is de heerlijkheid van de Vader binnengegaan. In de hemel is Hij niet alleen als Gods Zoon, die terugkeert in zijn heerlijkheid, maar Hij is daar ook als Mensenzoon, als eerste van de mensen, die tot in de heerlijkheid van God nadert. Hij is als de eerstgeborene van een nieuwe schepping, als eerste van ons, die niet meer ver van God is maar dicht bij God mag zijn. Zoals Paulus het zegt in de tweede lezing: Hij is daar als Hoofd van de Kerk die zijn Lichaam is. En dat is belangrijk voor ons. Immers. zoals het openingsgebed van deze viering het uitdrukt: de verheffing van Christus is ook onze verheffing. Ons Hoofd is reeds daar waar wij Hem als Lichaam eens zullen volgen. Het feest van de hemelvaart van de Heer, is daarmee ook het feest van onze hemelvaart. Als wij lid zijn van het lichaam van Christus, lid zijn van zijn Kerk, zijn we op weg naar de hemel. Want het hele Lichaam zal daar zijn, waarheen het Hoofd stralend is voorgegaan.
Maar betekent dat, dat we de hele tijd naar de hemel moeten staren en de aardse werkelijkheid om ons heen moeten vergeten. Neen. We hebben het gehoord: de apostelen worden terecht gewezen: mannen van Galilea, wat staat ge naar de hemel te staren? Dat klinkt zo ongeveer als: er is werk aan de winkel. Zolang we deel uit maken van het lichaam van Christus hier op aarde, moeten we ons niet werkeloos blind staren op de komende hemelse heerlijkheid. Natuurlijk, dat is de kracht en de hoop van waaruit we leven, maar we hebben nu de opdracht de Heer na te volgen in zijn aardse leven. En daarbij is het belangrijkste – het staat in beide hemelvaartsverhalen: het getuigen van Jezus en zijn evangelie. Dat moeten de apostelen. Dat moeten wij: gij zult mijn getuigen zijn in Jeruzalem, in heel Judea en Samaria en tot het einde der aarde. In je doen en laten, in je spreken en handelen getuigen van Jezus, van zijn liefde, van zijn sterven en verrijzen, van de vergiffenis van de zonden in zijn Naam, van de verzoening in Hem met God. In dat getuigen, met woord en daad, moet je dagelijks je eigen christen-zijn beleven. Zo blijf je in het Lichaam van Christus, dat op weg is naar de heerlijkheid van het Hoofd. En tegelijk maak je aan andere mensen de weg van het heil, de weg naar de hemel bekend, werk je mee aan hun verlossing. Wek je hen op tot geloof, tot het geloof dat noodzakelijk is om gered te worden.
Zo is christen zijn noodzakelijk missionair, omdat een beleefd en waarachtig christendom altijd getuigt van Christus en opwekt tot geloof in Hem. Trouw in geloof en hoop, ons christen zijn consequent beleven op de plaats waar we staan, in ons gezin, in ons huwelijk, als alleenstaande, als priester, als jongere of als oudere. Blijmoedig offers brengen, de liefde in praktijk brengen, God en je medemens dienen vanuit de heilige Geest die wij in doopsel en vormsel ontvangen hebben. Dat alles in verbondenheid met het hele lichaam van de Kerk en dus ook met het verheerlijkte Hoofd: dat is tegelijk op weg zijn naar de hemel en tegelijk getuigen van de weg ten leven.
https://mennenpr.nl/hemelvaart...
ZESDE ZONDAG VAN PASEN
EERSTE LEZING Hand., 8, 5-8. 14-17
Uit de Handelingen der Apostelen
In die dagen kwam de diaken Filippus in de stad van Samaria en predikte daar de Messias. Filippus' woorden oogstten algemene instemming toen de mensen hoorden wat hij zei en de tekenen zagen die hij verrichtte. Uit vele bezetenen gingen de onreine geesten onder luid geschreeuw weg en vele lammen en kreupelen werden genezen. Daarover ontstond grote vreugde in die stad. Toen de apostelen in Jeruzalem vernamen dat Samaria het woord Gods had aangenomen, vaardigden zij Petrus en Johannes naar hen af, die na hun aankomst, een gebed over hen uitspraken, opdat zij de heilige Geest zouden ontvangen. Deze was namelijk nog over niemand van hen neergedaald; ze waren alleen gedoopt in de naam van de Heer Jezus. Zij legden hun dus de handen op en ze ontvingen de heilige Geest.
TUSSENZANG Ps. 66 (65), 1-3a, 4-5, 6-7a, 16 en 20
REFREIN: Jubelt voor God, alle landen der aarde.
of: Alleluia.
Jubelt voor God, alle landen der aarde, bezingt de heerlijkheid van zijn Naam.
Brengt Hem hulde en zegt tot uw God: verbijsterend zijn al uw daden.
Heel de aarde moet U aanbidden, bezingen uw heilige Naam.
Komt en aanschouwt wat God heeft verricht, ontstellende daden onder de mensen.
Hij maakte de zee tot een droge vallei, zij gingen te voet door de bedding.
Laten wij juichen van vreugde om Hem die eeuwig regeert door zijn macht.
Komt dan, godvrezenden, luistert naar mij ik zal u verhalen wat Hij mij gedaan heeft.
God zij geprezen, Hij wees mij niet af, onthield mij niet zijn erbarmen.
TWEEDE LEZING 1 Petr.,3, 15-18
Uit de eerste brief van de heilige apostel Petrus
Dierbaren,
Heiligt in uw hart Christus als de Heer. Weest altijd bereid tot verantwoording aan alwie u rekenschap vraagt van de hoop die in u leeft. Maar verdedigt u met zachtmoedigheid en gepaste eerbied, en zorgt dat uw geweten zuiver is. Dan zullen zij die uw goede christelijke levenswandel beschimpen, met hun laster beschaamd staan. Hoeveel beter is het, zo God het wil, te lijden voor het goede dat men doet dan straf te ondergaan voor misdrijven. Ook Christus is eens voor al gestorven voor de zonden, de Rechtvaardige voor de onrechtvaardigen, om ons tot God te brengen. Gedood naar het vlees, werd Hij ten leven gewekt naar de Geest.
ALLELUIA Joh., 14, 23
Alleluia. Als iemand Mij liefheeft, zal hij mijn woord onderhouden, zegt de Heer; en Wij zullen tot Hem komen. Alleluia.
EVANGELIE Joh., 14, 15-21
Uit het heilig evangelie van onze Heer Jezus Christus volgens Johannes
In die tijd zei Jezus tot zijn leerlingen: "Als gij Mij liefhebt, zult ge mijn geboden onderhouden. Dan zal de Vader op mijn gebed u een andere Helper geven om voor altijd bij u te blijven: de Geest van de waarheid, voor wie de wereld niet ontvankelijk is, omdat zij Hem niet ziet en niet kent. Gij kent Hem, want Hij blijft bij u en zal in u zijn. Ik zal u niet verweesd achterlaten: Ik keer tot u terug. Nog een korte tijd en de wereld ziet Mij niet meer; gij echter zult Mij zien, want Ik leef en ook gij zult leven. Op die dag zult gij weten, dat Ik in mijn Vader ben en gij in Mij en Ik in u. Wie mijn geboden onderhoudt, die hij heeft ontvangen, hij is het die Mij liefheeft. En wie Mij liefheeft, zal door mijn Vader bemind worden; ook Ik zal hem beminnen en Ik zal Mij aan hem openbaren."
HEMELVAART
EERSTE LEZING (Hand.1,1-11)
Uit de Handelingen der Apostelen.
Mijn eerste boek, Teófilus, heb ik geschreven over alles wat Jezus gedaan en geleerd heeft tot aan de dag, waarop Hij zijn opdracht gaf aan de Apostelen die Hij door de Heilige Geest had uitgekozen, en waarop Hij ten hemel werd opgenomen. Na zijn sterven toonde Hij hun met vele bewijzen dat Hij in leven was. Hij verscheen hun gedurende veertig dagen en sprak met hen over het Rijk Gods. Terwijl Hij met hen at beval Hij hun Jeruzalem niet te verlaten, maar de belofte van de Vader af te wachten die, zo zei Hij, gij van Mij vernomen hebt: "Johannes doopte met water, maar gij zult over enkele dagen gedoopt worden met de Heilige Geest." Terwijl zij eens bijeengekomen waren stelden zij Hem de vraag: "Heer, gaat Gij in deze tijd voor Israël het koninkrijk herstellen?" Maar Hij gaf hun ten antwoord: "Het komt U niet toe dag en uur te kennen die de Vader in zijn macht heeft vastgesteld. Maar gij zult kracht ontvangen van de Heilige Geest die over U komt, om mijn getuigen te zijn in Jeruzalem, in geheel Judea en Samaria en tot het einde der aarde." Na deze woorden werd Hij ten aanschouwen van hen omhooggeheven en een wolk onttrok Hem aan hun ogen. Terwijl zij Hem bij zijn hemelvaart gespannen nastaarden, stonden opeens twee mannen in witte gewaden bij hen die zeiden: "Mannen van Galilea, wat staat ge naar de hemel te kijken? "Deze Jezus die van U is weggenomen naar de hemel, zal op dezelfde wijze wederkeren als gij Hem naar de hemel hebt zien gaan."
TUSSENZANG Psalm 47
Refrein: God stijgt ten troon onder luid gejuich, de Heer met geschal van bazuinen.
Alle volkeren, klapt in de handen, jubelt voor God met blij geroep.
Want groot is de Heer en alom geducht, een machtig vorst over heel de aarde.
God stijgt ten troon onder luid gejuich, de Heer met geschal van bazuinen.
Zingt nu voor God, laat klinken uw zang, voor onze koning een loflied!
Koning is God over heel de aarde, zingt dus een psalm voor Hem.
Koning is God over alle naties, zetelend op zijn heilige troon.
TWEEDE LEZING (Ef.1,17-23)
Uit de brief van de Heilige Apostel Paulus aan de christenen van Efeze.
Broeders en zusters, Ik smeek de God van onze Heer Jezus Christus, de Vader der heerlijkheid, U de Geest te geven van wijsheid en openbaring om Hem waarachtig te kennen. Moge Hij Uw innerlijk oog verlichten om te zien, hoe groot de hoop is waartoe hij U roept, hoe rijk de heerlijkheid van zijn erfdeel te midden der heiligen en hoe overgroot zijn macht is in ons die geloven. Dezelfde sterkte en kracht heeft Hij betoond in Christus, toen Hij Hem opwekte uit de dood en zette aan zijn rechterhand in de hemelen, hoog boven alle heerschappijen, machten, krachten en hoogheden en boven elke naam die genoemd wordt, niet alleen in deze maar ook in de toekomstige tijd. Alles heeft God onder zijn voeten gelegd, en Hemzelf, verheven boven alles, heeft Hij als Hoofd gegeven aan de kerk die zijn lichaam is, de volheid van Hem, die het al in alles vervult.
ALLELUIA
Alleluia, Gaat dus en maakt alle volkeren tot mijn leerlingen, zegt de Heer;
Ik ben met U alle dagen, tot aan de voleinding der wereld. Alleluia.
EVANGELIE (Mt.28.16-20)
Lezing uit het heilig evangelie van onze Heer Jezus Christus volgens Matteüs.
In die tijd begaven de elf leerlingen zich naar Galilea, naar de berg die Jezus hun aangewezen had. Toen zij Hem zagen, wierpen ze zich in aanbidding neer; sommigen echter twijfelden. Jezus trad nader en sprak tot hen: "Mij is alle macht gegeven in de hemel en op aarde. Gaat dus en maakt alle volkeren tot mijn leerlingen en doopt hen in de naam van de Vader en de Zoon en de Heilige Geest en leert hun te onderhouden alles wat Ik U bevolen heb. Ziet, Ik ben met U alle dagen tot aan de voleinding der wereld."
Wat is Pinksteren ?
Zaterdag 20 juni: kraam met info over Middeleeuwse kerk bij Sint-Odulphuskerk
Odulphusprocessie en -viering: zondag 14 juni 2026
Gezinsbedevaart : Reis mee met Oda
Familiepastoraat